Online Gallery

ERIN BERRY
FEATURED MEMBER

Berry’s work is informed by our human relationship to health, the body and the microscopic structures that are found in nature and are mirrored within us.

VIEW MORE WORK

 

2021 Awards banner

 

 

Copy of 2020Awardsbanner

 
2019Awardsbanner
 
2018Awardsbanner final
 
Online2017
 
CraftAwards2016
 
2015 Landing 2
 
2014 Landing
 
2013 Landing
2012 

John & Barbara Mather Award for Lifetime Achievement: Alan C. Elder

Lily Yung Memorial Award: Annie Tung

James H. McPherson Award in Woodworking: Chris Charuk

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Tomas Rojcik

Helen Copeland Memorial Award in Ceramics: Ying-Yueh Chuang

Volunteer Committee Outstanding Service Award: Helen Paul and Carol Paine

One of a Kind Show Craft Community of Canada Award: Margaret Lim

RBC Emerging Artists Studio Setup Award: Lizz Aston

RBC-Lakatos Craft Career Award: Victoria Yez

Bruce Cochrane Ceramic Talent Award: Magdolene Dykstra

Craft Ontario Volunteer Committee Scholarship: Amanda McCavour

Craft Ontario Scholarship for Undergraduates: Dayna Gedney

Craft Ontario Scholarship: Mengnan Qu

Helen Frances Gregor Scholarship for a Fibre Artist: Shuyu Lu

Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship: Heather Rathbun

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Aislinn Caron

Mary Robertson Textile Scholarship: Stephanie Fortin

Mary Diamond Butts Scholarship for Embroidery and Needlecraft: Suzanne Carlsen

Craft Ontario Studio Set Up Grant: Jin Won Han

Craft Ontario Volunteer Committee Emerging Professional Grant: Micah Adams

Tucker’s Pottery Supplies LTD. Clay Supply Grant: Janet Macpherson

A & M Wood Specialty Supply Grant: Kevin Wiggers

Lacy and Co. LTD. Jewellery Supply Grant: Marina Babic

The Pottery Supply House Clay or Glass Supply Grant: Mariel Waddell

Adamson/Palmer Photography Grant: Malcolm Zander

ArtExe Web Marketing Grant: Steven Tippin

ArtExe Web Marketing Grant for Undergraduates: Janghoon Moon

2011

John & Barbara Mather Award for Lifetime Achievement: Andrew Goss and Sandra Noble Goss

Lily Yung Memorial Award:Elizabete Ludviks

James H. McPherson Award in Woodworking: Gregory Bauer

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Jeremy Cox

Hey Frey Memorial Award: Magdolene Dykstra and Molly Grundy

Tommia Vaughan-Jones Award for Excellence in Metal Arts: Patrycja Zwierzynska

Volunteer Committee Service Award: Marsha Hays

One of a Kind Show Craft Community of Canada Award: Heather Rathbun

Ontario Crafts Council Curator Award: Fusion: The Ontario Clay and Glass Association

RBC-Lakatos Craft Career Award: Shuyu Lu

Ontario Crafts Council Scholarship: Annie Tung

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Scholarship: Brad Turner

Ontario Crafts Council Scholarship for Undergraduates: Katrina Cheung and Theresa Duong

Helen Frances Gregor Scholarship for a Fibre Artist: Amanda McCavour

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship for Jewellery Design: Marina Babic

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Lizz Aston

Mary Robertson Textile Scholarship: Sayward Johnson

Mary Diamond Butts Scholarship for Embroidery and Needlecraft: Jennifer Smith-Windsor

Ontario Crafts Council Studio Set Up Grant: Micah Adams

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Emerging Professional Grant: Julie Moon and Steven Tippin

Tucker’s Pottery Supplies LTD. Clay Supply Grant: Aislinn Wynne Caron

A & M Wood Specialty Supply Grant: Tyler MacKenzie

Lacy and Co. LTD. Jewellery Supply Grant: Setsuko Sanagawa

The Pottery Supply House Clay or Glass Supply Grant: Deborah Ruth Freeman

Leslie Adamson Photography Grant: Paula Vandermey

ArtExe Web Marketing Grant for Undergraduates: Silvia Taylor

Sureway Trading Enterprises Fibre Supply Grant: Caitlin Erskine-Smith

PMC Source Canada Jewellery Supply Grant: KoEun Park

2010

John & Barbara Mather Award for Lifetime Achievement: Lily Yung

James H. McPherson Award in Woodworking: Alain Belanger

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Jean Willoughby

Hey Frey Memorial Award: Nick Chase

Tommia Vaughan-Jones Award for Excellence in Metal Arts: Nicole Horlor

Ontario Crafts Council Curator Award: Monica Hayward

RBC/Lakatos Craft Career Award: Robert Wu

*New* Gallery Award: Lois Schklar

Ontario Crafts Council Scholarship: Brenda Roy

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Scholarship: Amanda McCavour

Ontario Crafts Council Undergraduate Scholarship: Charlene Stallard and Judith Martin

Helen Frances Gregor Scholarship: Bebhinn Jennings

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship for Jewellery Design: Annie Tung

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Brad Turner

Mary Robertson Textile Scholarship: Elizabeth Aston

Mary Diamond Butts Scholarship for Embroidery and Needlecraft: Arounna Khounnoraj

Ontario Crafts Council Studio Set Up Grant: Vivian Lee

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Emerging Professional Grant: Noelle Hamlyn-Snell and Michelle Mendlowitz

Clay Supply Grant Sponsored by Tucker’s Pottery Supplies LTD.: Magdolene Dykstra

Wood Supply Grant Sponsored by A & M Wood Specialty Inc.: Dylan McKinnon

Jewellery Supply Grant, Sponsored by Lacy and Co. LTD.: Shoshana Farber

Clay or Glass Supply Grant Sponsored by The Pottery Supply House: Kasia Czarnota

L. Adamson/A. Moallemi Photography Grant: Aislin Caron

ArtExe Web Marketing Grant for Undergraduates: Jared Hicks

Fibre Supply Grant, Sponsored by Sureway Trading Enterprises: Shuyu Lu

Jewellery Supply Grant by PMC Source Canada: Patrycja Zwierzynska

2009

James H. McPherson Award in Woodworking: Jong-Hyuk Jang

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Darryl Ferretti

Hey Frey Memorial Award: Pattie Walker

Tommia Vaughan-Jones Award for Excellence in Metal Arts: Annie Tung

Ontario Crafts Council Curator Award: Lafreniere & Pai Gallery

Jean Johnson/Melanie Egan Award for Curatorial Excellence: Virginia Eichhorn for Annie E. Brown: In Memory at Canadian Clay & Glass Gallery

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Established Professional Award: Alain Belanger

RBC/Lakatos Craft Career Award: Michelle Mendlowitz

Ontario Crafts Council Scholarship: Julie Moon

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Scholarship: Tiana Roebuck

Ontario Crafts Council Undergraduate: Noelle Hamlyn-Snell

Helen Frances Gregor Scholarship: Caitlin Erskine-Smith

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship for Jewellery Design: Amanda DelaCruz

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Amanda McCavour

Mary Robertson Textile Scholarship: Caitlin Erskine-Smith

The Mary Diamond Butts Scholarship for Embroidery and Needlecraft: Carolyn Barnett

Ontario Crafts Council Studio Set Up Grant: Brad Turner

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Emerging Professional Grant: Micah Adams and Patrycja Zwierzynska

Clay Supply Grant Sponsored by Tucker’s Pottery Supplies LTD.: Robin Tieu

Wood Supply Grant Sponsored by A & M Wood Specialty Inc.: William Hampton

Jewellery Supply Grant, Sponsored by Lacy and Co. LTD.: Sarah Troper

Clay or Glass Supply Grant Sponsored by The Pottery Supply House: Patrick Yeung

L. Adamson/A. Moallemi Photography Grant: Kasia Czarnota

The ArtExe Web Marketing Grant for Undergraduates Scholarship: Sylvia Nan Cheng

Digital Chaos/SOS Design Web Marketing Grant: Left Right Design

Fibre Supply Grant, Sponsored by Sureway Trading Enterprises: Andrea Graham

2008

James H. McPherson Award in Woodworking: Pablo Pineda Willis

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Julia Bonnell

Hey Frey Memorial Award: Julie Laschuk

Tommia Vaughan-Jones Award for Excellence in Metal Arts: Patrycja Zwierzynska

RBC/Lakatos Craft Career Award: Monika Olejnik

Ontario Crafts Council Scholarship: Kate Jackson

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Scholarship: Julie Moon

Ontario Crafts Council Scholarship for Undergraduates: Sylvia Nan Cheng and Thirza Jennifer-Lyn Fife

Helen Frances Gregor Scholarship for a Fibre Artist: Kate Jackson

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship for Jewellery Design: Margaret Lim

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Nora Deacon

Mary Robertson Textile Scholarship: Noelle Hamlyn-Snell

The Mary Diamond Butts Scholarship for Embroidery and Needlecraft: Peggy Mersereau

Ontario Crafts Council Studio Set Up Grant: Suzanne Carlsen

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Emerging Professional Grant: Gillian Batcher and Margaret Lim

Clay or Glass Supply Grant, Sponsored by Tucker’s Pottery Supplies LTD.: Brad Turner

Wood Supply Grant, Sponsored by A & M Wood Specialty Inc.: Jong-Hyuk Jang

Jewellery Supply Grant, Sponsored by Lacy and Co. LTD.: Sara Washbush

Clay or Glass Supply Grant, Sponsored by The Pottery Supply House: Einav Mekori

L. Adamson/A. Moallemi Photography Grant: Tara-Lynne Franco

ARTexe Digital Chaos Web Marketing Grant: Nicole de Brabandere

Fibre Supply Grant, Sponsored by Sureway Trading Enterprises: Julie Laschuk

2007

Craft Curatorial Award sponsored by Jean Johnston C.M.: Sandra Alfoldy and Rachel Gotlieb for the exhibition On the Table

James H. McPherson Award in Woodworking: Monika Olejnik

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Melissa Morrow

Hey Frey Memorial Award: Ryan Legassicke

Tommia Vaughan-Jones Award for Excellence in Metal Arts: Brenda Roy

RBC/Lakatos Craft Career Award: Sylvia Nan Cheng

CSCL/Zelikovitz Leathercraft Award: Paul Kitchener

Ontario Crafts Council Scholarship: Noelle Hamlyn-Snell

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Scholarship: Rachel Wong

Ontario Crafts Council Scholarship for Undergraduates: Christy Shapley and Pablo Pineda Willis

Helen Frances Gregor Scholarship for a Fibre/Textile Artist: Suzanne Carlsen

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship for Jewellery Design: Bebhinn Jennings

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Anna Lindsay McDonald

Mary Robertson Textile Award for a Fibre/Textile Artist: Suzanne Carlsen

The Mary Diamond Butts Award for Embroidery for a Fibre Textile Artist: Noelle Hamlyn-Snell

Ontario Crafts Council Studio Set Up Grant: Gillian Batcher

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Emerging Professional Grant: Sally McCubbin

Tucker’s Pottery Supplies LTD. Grant in Clay and Glass: Nicole DeBrabandere

A & M Wood Specialty Inc. Supply Grant in Wood: Trish McCulloch

Jewellery Supply Grant, Sponsored by Lacy and Co. LTD.: Suzanne Carlsen

Pottery Supply House Supply Grant in Clay and Glass: Kasia Czarnota

L. Adamson/A. Moallemi Photography Grant: Julie Moon

ARTexe Digital Chaos Web Marketing Grant: Trish McCulloch

Sureway Trading Enterprises Grant in Fibre: Magda Trzaski

2006

James H. McPherson Award in Woodworking: Nathan Kushner 

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Stuart McQuarrie

Hey Frey Memorial Award: Danielle Crampsie

Tommia Vaughan-Jones Award for Excellence in Metal Arts: Gillian Batcher

RBC/Lakatos Craft Career Award: Arounna Khounnoraj

Ontario Crafts Council Scholarship: Pilar Agueci, Pablo Pineda Willis, and Judy Martin

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Scholarship: Karli Sears

Helen Frances Gregor Scholarship for a Fibre/Textile Artist: Li Chai

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship for Jewellery Design: Anneke van Bomel

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Sarah Troper

Mary Robertson Textile Award for a Fibre/Textile Artist: Marie Pyne

The Mary Diamond Butts Award for Embroidery for a Fibre Textile Artist: Suzanne Carlsen

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Emerging Professionals Grant: Suzanne Carlsen and Hunnun Lyn

Tucker’s Pottery Supplies LTD. Grant in Clay and Glass: Patricia Lawler

A & M Wood Specialty Inc. Supply Grant in Wood: Nathan Kushner 

Jewellery Supply Grant, Sponsored by Lacy and Co. LTD.: Anneke Van Bommel

Pottery Supply House Supply Grant in Clay and Glass: Julia Hillyer 

ARTexe Digital Chaos Web Marketing Grant: Ying-Yueh Chuang

Sureway Trading Enterprises Grant in Fibre: Robert Wu

2005

Don McKinley Award for Excellence in Wood: Jessica Lertvilai

Hey Frey Memorial Award: Sarah Troper

Critical Craft Writing Award: Barbara Isherwood

Tommia Vaughan-Jones Award for Excellence in Metal Arts: Andree Wejsmann

RBC/Lakatos Craft Career Award: Ying-Yueh Chuang

Ontario Crafts Council Scholarship: Rika Hawes and Nathan Kushner

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Scholarship: Nika Feldman

Helen Frances Gregor Scholarship for a Fibre/Textile Artist: Rosario Galvez

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Scholarship for Jewellery Design: Danielle Crampsie

Kingcrafts/Lady Flavelle Scholarship: Sally McCubbin

Mary Robertson Textile Award: Susan Norman

The Mary Diamond Butts Award for Embroidery: Karen Theissen 

Ontario Crafts Council Volunteer Committee Emerging Professionals Grant: Kriston Gene and Nadia Li Chai

Tucker’s Pottery Supplies LTD. Grant in Clay and Glass: Virginia Wilson Toccalino

A & M Wood Specialty Inc. Supply Grant in Wood: Jessica Lertvilai

Jewellery Supply Grant, Sponsored by Lacy and Co. LTD.: Madrigal Donald

Pottery Supply House Supply Grant in Clay and Glass: Eva Milinkovic

ARTexe Digital Chaos Web Marketing Grant: Carolyn Prowse-Fainmel

Sureway Trading Enterprises Grant in Fibre: Laila Ozols-Gillespie

Who We Are

Formerly the Ontario Crafts Council, Craft Ontario is a not-for-profit service organization that works to have craft recognized as a valuable part of life. We promote and celebrate professional craft through providing member opportunities, and advocate for craft practice by educating and empowering diverse audiences.